Bon Turystycznym, czyli wakacje+

Od 1 sierpnia 2020 r. obywatele, którzy uprawnieni są do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego Rodzina 500+ mogą skorzystać z Polskich Bonów Turystycznych. Bony te stanowią formę wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. W jaki sposób można otrzymać bony? Do kiedy można bony wykorzystać? Czy bony trzeba wykorzystać na raz? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

W pierwszej kolejności przypomnieć należy, że na każde dziecko można otrzymać jeden bon o wartości 500 zł. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wtedy można starać się o dodatkowe 500 zł. Jak otrzymać dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne? W pierwszej kolejności należy wygenerować bony „podstawowe” a dopiero potem, pojawi się możliwość złożenia wniosku o otrzymanie dodatkowego bonu. Wszystkie bony można wygenerować na portalu internetowym -Platformie Usług Elektronicznych ZUS . Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł przypada na każde niepełnosprawne dziecko, niezależnie od stopnia jego niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisami, Polskie Bony Turystyczne można wykorzystać do końca marca 2022 r. Oznacza to dokładnie to, że do końca marca 2022 r. należy zapłacić za usługę, a nie faktycznie skorzystać z wypoczynku. Innymi słowy, płatności bonami można, a nawet należy dokonać przez kwietniem 2022 r. a udać się na wakacje można np. w czerwcu czy lipcu. Zorganizowanie wakacji, w tym sposobu i terminu płatności należy uzgodnić z usługodawcą, czyli np. hotelem.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na przy aktywacji bonu). Po wygenerowaniu bonu, na skrzynkę mailową otrzymamy informację o aktywacji bonu.

Pamiętać należy, że Polskim Bonem Turystycznym może płacić kilkukrotnie. Oznacza to, że mając do wykorzystania na przykład dwa bony, czyli 1000 zł, możemy wyjechać jeden, dwa a nawet trzy razy. Inaczej rzecz ujmując, bonem można zapłacić za kilka usług turystycznych, aż do wyczerpania wysokości przyznanego świadczenia. Jeśli usługa turystyczna będzie droższa niż wartość bonu, wtedy będziemy zobowiązani do zapłaty różnicy.

Czy Polskim Bonem Turystycznym mogę płacić za wyżywienie w hotelu? Co do zasady Polskim Bonem Turystycznym można płacić za wyżywienie w hotelu i inne atrakcje, jednakże będzie to miało miejsce w przypadku kiedy usługi te stanowić będą  integralną część usługi hotelowej. Najlepiej i najbezpieczniej jest zatem opłacić wypoczynek, w ramach czy cenie którego zawarte są usługi dodatkowe (basen, place rozrywki). Jeśli zdecydujemy się na opłacenie zajęć dodatkowych, poza usługą hotelową, wtenczas nie będziemy uprawnieni do skorzystania z bonu.

Nie można zapomnieć, iż z Polskiego Bonu Turystycznego możemy skorzystać jedynie na terytorium Polski. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę, która choćby w części obejmować będzie swoim zakresem państwo obce, wtedy bonem nie będziemy mogli zapłacić.