Abolicja dla płatników składek na ubezpieczenia ZUS

Czy obecnie jest możliwe skorzystanie z abolicji składek ZUS

Dnia 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (w skrócie ustawa abolicyjna). Ustawa ta umożliwiała umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. Dzięki termu, wiele osób mogło wyjść z zadłużenia i dalej prowadzić działalność gospodarczą. Niemniej jednak czy obecnie można skorzystać z abolicji składek na ubezpieczenie?

Continue reading Abolicja dla płatników składek na ubezpieczenia ZUS

Czy można zbyć prawo do grobu?

Zbywalność prawa do dysponowania grobem

Prawo do grobu co do zasady powstaje poprzez zawarcie umowy z zarządem cmentarza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest to prawo własności do grobu, a prawo do dysponowania grobem rozumiane jako udostępnienie miejsca do pochówku przez zarząd cmentarza określonej osobie i pobieranie od niej opłat z tego tytułu. Natomiast powstaje pytanie czy dysponent grobu może zbyć prawo do grobu na inną osobę, mimo iż w istocie nie stanowi jego własności? O tym poniżej.

Continue reading Czy można zbyć prawo do grobu?

Nakaz zapłaty z weksla

Czy nakaz zapłaty z weksla ułatwia dochodzenie roszczenia?

Weksle jest jedną z form zabezpieczeń roszczeń. Przede wszystkim jest wykorzystywany jako zabezpieczenie umów pożyczek oraz kredytu. Weksel bowiem jest papierem wartościowy będący pisemnym zobowiązaniem do zapłaty. Najczęściej weksel przybiera formę tzw. weksla in blanco, a więc takiego w którym w chwili wystawienia nie ma wszystkich danych, w szczególności kwoty, którą zobowiązuje się zapłacić wystawca. W przypadku zaś braku spłaty, weksel pozwala wierzycielowi na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, o czym poniżej.

Continue reading Nakaz zapłaty z weksla

Dziecko pod opieką rodziców będących pod wpływem alkoholu

Konsekwencje prawne

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o sytuacjach, w których to rodzice opiekowali się dziećmi będąc pod wpływem alkoholu i zostali złapani na „gorącym uczynku”. Sytuacja taka jest w szczególności niebezpieczna kiedy rodzice opiekowali się dzieckiem, które z uwagi na swój wiek nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jako że rodzice mają prawny obowiązek sprawowania władzy rodzicielskiej za opiekę nad dzieckiem w stanie „nietrzeźwości” mogą im grodzić konsekwencję prawne.

Continue reading Dziecko pod opieką rodziców będących pod wpływem alkoholu

Wyposażenie pojazdu mechanicznego w blokadę alkoholową

Kiedy możliwe jest skorzystanie z blokady alkoholowej?

Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym w istocie jest blokada alkoholowa. Otóż według definicji zawartej w ustawie prawo o ruchu drogowym blokada alkoholowa jest to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. A contrario należy przyjąć że urządzenie to będzie umożliwiało uruchomienie pojazdu wyłącznie w przypadku gdy sprawca będzie trzeźwy. Kiedy natomiast można skorzystać z tego urządzenie i jakie warunki formalne musi spełnić skazany aby mógł korzystać z pojazdu mechanicznego wyposażonego w blokadę alkoholową? O tym poniżej.

Continue reading Wyposażenie pojazdu mechanicznego w blokadę alkoholową

Co zrobić gdy nie wysłałeś oświadczenia o odrzuceniu spadku złożonego przed konsulem?

Podstawowe informacje

Jako że wielu z naszych rodaków udało się na emigrację, polskie regulacje prawa przewidziały ułatwienie dla złożenia oświadczenia o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku przez osoby mieszkające na stałe za granicą. Obywatele Polski mieszkający za granicą mogą złożyć takie oświadczenie we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym Rzeczypospolitej Polskiej. W takiej sytuacji konsul potwierdzi własnoręczność podpisu spadkobiercy pod oświadczeniem o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Niemniej jednak, nie oznacza to, iż takie oświadczenie staje się skuteczne wraz z potwierdzeniem własnoręcznego podpisu spadkodawcy przez konsula. Aby oświadczenie było skuteczne musi zostać przedłożone w sądzie spadku, w terminie 6 miesięcy od chwili  od chwili, w której dowiedzieli się o powołaniu do dziedziczenia (co do zasady będzie to chwila zgonu spadkodawcy). Co zaś w przypadku gdy spadkobierca odrzuci spadek, niemniej jednak nie wyśle oświadczenia złożonego przed konsulem?

Continue reading Co zrobić gdy nie wysłałeś oświadczenia o odrzuceniu spadku złożonego przed konsulem?

Czy prawomocne orzeczenie wydane przeciwko Tobie rażąco narusza przepisy prawa?

Instytucja skargi nadzwyczajnej

W ostatnim czasie w naszej kancelarii pojawia się coraz więcej spraw, w których to zapadłe orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych (w tym także z przed nawet te, które uprawomocniły się ponad 10 lat) rażąco naruszają powszechnie obowiązujące prawo, w tym zasady konstytucyjne. Bardzo często osoby obarczone takimi orzeczeniami poddają się i rezygnują z dalszej walki o swoje prawa, myśląc że orzeczenie nie może zostać już wzruszone. Niemniej jednak polski ustawodawca zadbał, aby w takich sytuacja obywatel nie pozostał „bezbronny” wprowadzając w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z 2018 r. instytucję skargi nadzwyczajnej. Czym jest zatem skarga nadzwyczajna, przez kogo i kiedy może zostać wniesiona? O tym poniżej.

Continue reading Czy prawomocne orzeczenie wydane przeciwko Tobie rażąco narusza przepisy prawa?

Jak rozpocząć porządkowanie spraw finansowych gdy dłużnik posiada wielu wierzycieli?

Jak spłacić swoje zadłużenie?

W dobie dzisiejszej sytuacji gospodarczej, w nasze kancelarii pojawia się coraz więcej osób, które posiadają zadłużenia u wielu wierzycieli. Nie mogąc poradzić sobie z ich spłatą zastanawiają się w jaki sposób mogą uporządkować swoją sytuację finansową. Nierzadko bowiem problem z długami odbija się również na pozostałych aspektach życia dłużników. Niemniej jednak, aby podjąć działania w danej sprawy, należy ocenić sytuacje osobistą dłużnika, stopień skomplikowania danej sprawy oraz zdolność dłużnika do regulowania zobowiązań. Po szczegółowej analizie wyżej wymienionych aspektów można podjąć decyzje w jaki sposób uporządkować sytuacje finansową dłużnika?

Continue reading Jak rozpocząć porządkowanie spraw finansowych gdy dłużnik posiada wielu wierzycieli?

Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości przez dewelopera

Ogólne informacje

Osoby kupujące nieruchomość od dewelopera, z uwagi na wysokość dokonanej inwestycji powinny zawsze ostrożnie podchodzić do takiego zakupu. Z tego względu przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien wskazać wszelkie wady, które posiada dana nieruchomość. To zaś zobowiąże dewelopera do ustosunkowania się do zgłoszonych wad w ciągu 14 dni, a  w przypadku uznania wad, do ich usunięcia. Co jednak w przypadkach, gdy nabywca nie zgłosi wad w protokole, wady ujawnią się po sporządzeniu protokołu odbioru bądź deweloper nie złoży odpowiedzi na zgłoszone wady w protokole? W takich przypadka nabywca, przy spełnieniu przesłanek ustawowych, powinien skorzystać z instytucji rękojmi.

Continue reading Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości przez dewelopera

Regulamin pracy

Podstawowe informacje

Regulamin pracy jest źródłem prawa wewnątrzzakładowego, regulującym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, organizację i porządek w procesie pracy. Przedsiębiorstwa tworzą takie regulaminy nie tylko żeby poprawić organizację pracy w danym zakładzie, lecz również w celu ochrony każdej ze stron stosunku pracy. Istotnym jest, iż podstawa tworzenia regulaminów pracy znajduje się w ustawie – Kodeksie pracy, który reguluje kiedy należy wprowadzić regulamin pracy, tryb jego ustalenia oraz treść regulaminu pracy.

Continue reading Regulamin pracy