Współsprawstwo a pomocnictwo
Czym się różnią?
Polski Kodeks karny wprowadził różne formy zjawiskowe popełnienia przestępstwa, a więc sprawstwo pojedyncze, współsprawstwo, sprawstwo kierownicze, sprawstwo polecające, podżeganie i pomocnictwo. Jest to przejaw tego, że odpowiedzialność karna ma charakter zindywidualizowany, a zatem każdy odpowiada za popełniony przez siebie czyn. Odróżnienie zaś form zjawiskowych, w szczególności współsprawstwa od pełnomocnictwa ma często niebagatelne znaczenie dla określenia wymiaru kary danej osoby.
Renta rodzinna
Jakie przesłanki należy spełnić, aby uzyskać rentę rodzinną?
Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. A zatem renta ma zrekompensować ma zabezpieczać osoby najbliższe zmarłemu, przed ryzykiem pozostawienia ich bez środków do życia. Jakie natomiast warunki należy spełnić, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest jej wysokość?
Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką
Czy dłużnik rzeczowy może powołać się na zarzut przedawnienia?
Przestawmy następujący stan faktyczny. Adam Kowalski zaciąga pożyczę w banku X. Bank jednak warunkuje udzielenie pożyczki od ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości Adama Kowalskiego. Jako że ten nie posiada nieruchomości, która mogłaby zabezpieczyć pożyczkę udzieloną przez bank. Z tego względu Adama Kowalski proponuje bankowi, że zabezpieczeniem pożyczki będzie nieruchomość należąca do jego siostry – Julii Kowalskiej, na co bank wyraża ostatecznie zgodę. Wskutek braku spłaty pożyczki ostatecznie bank wypowiada umowę Adamowi Kowalskiemu, żądając spłaty całości. Niemniej jednak w ostateczności bank nie złożył pozwu przeciwko Adamowi Kowalskiemu do Sądu, przez co wierzytelność wobec niego uległa przedawnieniu i będzie on miał prawo złożyć zarzut przedawnienia. Czy zatem dłużnik rzeczowy, w tym przypadku siostra Adama Kowalskiego również będzie mogła powołać się na zarzut przedawnienia wierzytelności?
Kto może zaskarżyć decyzję o pozwoleniu na budowę?
Czy sąsiad ma prawo „zablokować” budowę inwestycji?
Art. 28 ustawy Prawo budowlane określa warunki, które muszą zostać spełnione aby można rozpocząć roboty budowlane (z wyłączeniem wyjątków). I tak podstawowym warunkiem, aby można rozpocząć budowę domu, zakładu, czy innej inwestycji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a także dokonania przebudowy czy rozbiórki obiektu budowlanego, jest konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest wiele zaś sytuacji kiedy to właściciele sąsiednich nieruchomości nie chcą aby dany obiekt budowlany powstał w ich sąsiedztwie, a to np. z powodu hałasu, który będzie generowany w planowanym obiekcie budowlanym. Kto zatem jest stroną postępowania o wydanie pozwolenia na budowę i komu przysługuje legitymacja do zaskarżenia decyzji?
Konsekwencje cywilnoprawne nielegalnego poboru energii elektrycznej
Podstawowe informacje
Nie tylko w mediach, lecz również w życiu codziennym słyszymy o przypadkach, w których to zachodzą sytuację nielegalnego poboru prądu. Może to nastąpić poprzez podłączenie się do licznika sąsiada czy też ingerenci technicznej w licznik, tak aby ten wykazywał mniejszą ilość pobranego prądu. W wielu takich przypadkach, zachowanie to wypełnia znamiona przestępstwa kradzieży energii elektrycznej i wiąże się z konsekwencjami prawnokarnymi. Czy jednak osoba nielegalnie pobierająca prąd może również obawiać się roszczeń cywilnoprawnych skierowanych przez przedsiębiorstwo energetyczne? O tym poniżej.
Deweloper opóźnia się z wydaniem mieszkania?
Odpowiedzialność dewelopera za opóźnienie
Realizacja inwestycji polegającego na budowie budynków wielorodzinnych, w których to będziemy chcieli następnie kupić mieszkanie jest procesem żmudnym i długotrwałym. Co więcej w rzeczywistości kupujemy takie mieszkanie jeszcze przed jego wybudowaniem, zawierając tzw. umowę deweloperską. Jest to pewien rodzaj umowy przedwstępnej, w której to deweloper zobowiązuje się przenieść na daną osobę mieszkanie pod jego wybudowaniu oraz oddaniu budynku do użytkowania, zaś druga strona zobowiązuje się zapłacić określoną cenę za mieszkanie. W takiej umowie wskazany jest również termin zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej oraz wydania lokalu kupującemu. Co jednak w sytuacji, gdy deweloper opóźnia się z wydaniem lokalu, przekraczając termin wskazany w umowie deweloperskiej? Czy deweloper ponosi z tego tytułu jakąkolwiek odpowiedzialność?
Jak ubiegać się o lokal komunalny?
Komu i kiedy przysługuje lokal komunalny
Jednym z zadań gmin jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców. Zadanie to może być wykonywane w różny sposób, jednak najczęstszą formą jest wynajem lokali komunalnych przez gminę jej mieszkańcom. Wynajem mieszkania komunalnego jest atrakcyjną możliwością dla mieszkańców gminy, albowiem koszt wynajmu takiego lokalu jest stosunkowo niski. Co do zasady oferta wynajmu mieszkań komunalnych skierowana jest do osób, których sytuacja materialna nie jest najlepsza. Jak zatem ubiegać się o najem mieszkania komunalnego?
Co zrobić gdy otrzymam wyrok nakazowy w postępowaniu karnym?
Podstawowe informacje
Otrzymałeś korespondencję z sąd, w której to znajduje się wyrok nakazowy wydany w postępowaniu karnym, w którym to występowałeś jako oskarżony. Wtedy to zastanawiasz dlaczego wydano przeciwko tobie wyrok, w sytuacji kiedy nie odbyła jakakolwiek rozprawa w twojej sprawie. Otóż przepisy Kodeksu postępowania karnego, przy spełnieniu warunków ustawowych umożliwiają Sądowi wydanie takiego orzeczenia, które jest pewną propozycją zakończenia postępowania dla Oskarżonego. Co jednak jeśli nie zgadasz się z wyrokiem nakazowym? Czy od takiego orzeczenia przysługuje środek zaskarżenia?
Hipoteka na nieruchomości osoby trzeciej a upadłość konsumencka
Czy umorzenie zobowiązania w ramach upadłości powoduje wygaśnięcie hipoteki?
Wyobraźmy sobie następujący stan faktyczny. Adam Nowak jest osobą zadłużoną, którą posiada nieruchomość zabudowaną domem jednorodzinnym, na której to na rzecz jednego z wierzyciela ustanowiono hipotekę celem zabezpieczenia zobowiązania. Powiększające się wciąć zadłużenie powoduje, że Adam Nowak, aby nie stracić nieruchomości zbywa ją na rzecz swojej córki Małgorzaty Nowak. Choć transakcja ta odbyła się z pokrzywdzeniem wierzycieli, to żaden z nich nie wytoczył tzw. skargi paulińskiej, celem uznania zbycia nieruchomości za bezskuteczne i 5 letni termin do jej wniesienia upłynął. Następnie zaś Adam Nowak ogłosił upadłość konsumencką, a w związku z realizacja planu spłaty wierzycieli, zobowiązania zostały umorzone. Czy w takim przypadku wygasa również hipoteka na nieruchomości Małgorzaty Nowak, która zabezpieczała wierzytelność Adama Nowaka?
Płacenie podatku od nieruchomości, leśnego oraz rolnego a zasiedzenie
Czy płacenie podatków umożliwia zasiedzenie lub chroni przed nim?
Zasiedzenie jest instytucją znaną nie tylko w prawie polskim od wieków. Pozwala ona nabyć nieruchomość tytułem darmym po spełnieniu przesłanek ustawowych. Jedną z nich jest posiadanie samoistne osoby ubiegającej się o zasiedzenie trwające nieprzerwanie 20, bądź 30 lat. Wiele osób uważa, że płacenie podatku od nieruchomości, leśnego bądź rolnego jest jednym z przejawów samoistnego posiadania, a przedłożenie dowodów uiszczania podatków będzie miało decydujący wpływ na wykazanie faktu posiadania samoistnego. Jak wygląda to natomiast w rzeczywistości?