Całkowita kwota kredytu a całkowita kwota do zapłaty
Czy ich błędne określenie może stanowić przesłankę sankcji kredytu darmowego?
Zaciągnięcie kredytu umożliwia nam spełnienie swoich celów i marzeń np. kupna mieszkania. Niemniej jednak co do zasady profesjonalne podmioty, które udzielają kredytów, robią to po to, aby uzyskać wynagrodzenie z tytułu udostępnienia kapitału kredytobiorcy. Dlatego też kredytobiorca, musi zwrócić kwotę wyższą niż tą, która została mu udostępniona. W związku z powyższym, regulacje prawne nałożyły obowiązek dokładnego określenia wysokości całkowitego kwoty do zapłaty oraz całkowitej kwoty kredytu. Ich błędne określenie może stanowić podstawę do skorzystania przez kredytobiorcę z dobrodziejstwa sankcji kredytu darmowego.
Zakład psychiatryczny jako środek zabezpieczający
Przesłanki zastosowania i warunku wykonania
Umieszczenie sprawcy w zakładzie psychiatrycznym jest najsurowszym środkiem zabezpieczającym, który można stosować zamiast kary. Celem stosowania tego typu środka jest zapobiegnięcie ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego w związku z chorobą psychiczną lub upośledzeniem umysłowy. Zatem, jakie muszą zostać spełnione przesłanki, aby zastosować ten izolacyjny środek zabezpieczający oraz jak wygląda jego wykonanie? Niniejszy artykuł odpowie na te pytania.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przed konsulem
Podstawowe informacje
W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę celem podjęcia edukacji, podróżowania, poszukiwania zatrudnienia czy osiedlenia się na stałe. Zdarza się jednak, iż osoba stale mieszkająca za granicą dostaje informację o śmierci osoby bliskiej zamieszkującej w Polsce. W takim przypadku powstaje pytanie jaki kroki należy podjąć? Jak wygląda procedura złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, w przypadku zamieszkiwania za granicą. Czy osoba taka zmuszona jest wrócić do Polski, celem złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?
Czy umorzenie długu stanowi przychód?
Umorzenie długu a kwestie podatkowe
Przychód podatkowy jest terminem bardzo szerokim. Pod pojęciem tym kryje się nie tylko zwiększenie aktywów podatnika, lecz także zmniejszenie jego pasywów. Z tej perspektywy zastanawiający jest przypadek umorzenia długu przez wierzyciela. Bardzo często firmy windykacyjne skupujące wierzytelności, proponują dłużnikom umorzenie części zadłużenia (zwolnienie z zadłużenia) np. o 30 % z możliwością spłaty reszty należności jednorazowo bądź w formie co miesięcznych rat. Czy w takim razie kwota stanowiąca umorzenie z długu będzie stanowiła przychód i z perspektywy prawa podatkowego, będzie podlegała opodatkowaniu?
Pozew o WIBOR
Czy istnieje szansa usunięcia wskaźnika WIBOR?
Termin WIBOR, w ostatnim czasie jest bardzo popularnym pojęciem wśród kredytobiorców, a to ze względu na podwyżkę oprocentowania kredytów. Czym naprawdę jest WIBOR? W skrócie, jest to wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki umawiają się, aby udzielić sobie wzajemnych pożyczek. Wraz z stopami procentowymi ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej, ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie zmienne kredytów detalicznych oraz hipotecznych. W ostatnim czasie jednak kredytobiorcy, uznali, iż jest to wskaźnik naruszający zasady rynkowe.
Sankcja kredytu darmowego
Czym jest?
Art. 45 ustawy o kredycie konsumencki reguluje instrument prawny, powszechnie określany jako sankcja kredytu darmowego. Kredytobiorca może skorzystać z tego uprawnienia w przypadku uchybień kredytodawcy w zakresie obowiązków informacyjnych. W przypadku skorzystania z sankcji kredytu darmowego, konsument będzie zobowiązany wyłącznie do zwrotu kwoty kredytu w wysokości kapitału, bez konieczności zapłaty kredytodawcy odsetek oraz kosztów kredyt.
Egzekucja wszczęta mimo braku otrzymania orzeczenia?
Wadliwość doręczenia orzeczenia w postępowaniu cywilnym
Kwestia doręczeń pism procesowych oraz orzeczeń jest bardzo ważna w postępowaniu cywilny. Od dnia prawidłowego i skutecznego doręczenia przez Sąd, rozpoczynają swój bieg terminy do złożenia pism procesowych czy środków odwoławczych. Co zatem dzieje w sytuacji, gdy otrzymujemy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, mimo, braku uprzedniego trzymania orzeczenia? Czy w takim przypadku Komornik ma prawo prowadzić przeciwko nam egzekucję? Czy istnieją środki prawne, umożliwiające zakończenie egzekucji? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.
Co zrobić gdy Gmina żąda od ciebie odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu?
Roszczenie Gminy wobec najemcy
Często spotykaną sytuacją jest bezumowne korzystanie lokali mieszkalnych. W szczególności dotyczy mieszkań, które wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego gminy. Niechciani lokatorzy muszą się wtedy liczyć z tym, iż gmina może wystąpić na drogę postępowania sądowego uzyskując tytuł wykonawczy, na podstawie którego będzie mogło dochodzić swojej należności w postępowaniu egzekucyjnym. Problem ten jednak dotyczy również osób, które nie powinny odpowiadać za powstałe zadłużenie. Praktyka prawnicza pokazuje, że takie osoby mogą skutecznie walczyć z takim zadłużeniem, a Gmina bardzo często bezprawnie dochodzi odszkodowania od byłych lokatorów.
Jak zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Procedura zwołania zwyczajnego zgromadzenia
Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tworzą jeden z organów spółki, czyli zgromadzenie wspólników spółki. Prawo uczestniczenia w tym organie wynika z istoty statusu wspólnika jako członka spółki (odmiennie niż członkostwo w np. w zarządzie, które wynika z nominacji). Zgromadzenie wspólników nie jest organem stałym spółki, albowiem każdorazowo wymaga zwołania w formie zwyczajnego lub nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Niniejszy artykuł będzie stanowił omówienie procedurę zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników.
Czym jest umowa przedwstępna?
Podstawowe przesłanki do jej zawarcia
Zgodnie z art. 389 Kodeksu cywilnego umowa przedwstępna to umowa prze którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy w przyszłości (tzw. umowy przyrzeczonej). Instytucja ta znajduje swój cel w sytuacjach, gdy strony nie chcą lub z innych powodów nie mogą w chwili zawierania umowy przedwstępnej, zawrzeć umowy przyrzeczonej, niemniej jednak chcąc one zagwarantować sobie jej zawarcie w przyszłości. Istotnym jest aby strony zawarły umowę przedwstępna zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie cywilnym, tak aby wywarła ona zamierzone skutki prawne.