Czy płacenie podatków umożliwia zasiedzenie lub chroni przed nim?
Zasiedzenie jest instytucją znaną nie tylko w prawie polskim od wieków. Pozwala ona nabyć nieruchomość tytułem darmym po spełnieniu przesłanek ustawowych. Jedną z nich jest posiadanie samoistne osoby ubiegającej się o zasiedzenie trwające nieprzerwanie 20, bądź 30 lat. Wiele osób uważa, że płacenie podatku od nieruchomości, leśnego bądź rolnego jest jednym z przejawów samoistnego posiadania, a przedłożenie dowodów uiszczania podatków będzie miało decydujący wpływ na wykazanie faktu posiadania samoistnego. Jak wygląda to natomiast w rzeczywistości?
Zasiedzenie
Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności związanej z upływem czasu. W istocie instytucja ta polega na nabyciu prawa własności przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania władztwa nad rzeczą bądź nieruchomością w oznaczonym ustawowym czasie.
Przesłankami zasiedzenia jest posiadanie samoistne oraz upływ określonego w Kodeksie cywilnym czasu. Posiadanie samoistne istnieje wtedy, gdy osoba włada nieruchomością w taki sposób jak jej właściciel. A zatem musi tu wystąpić zarówno czynnik fizyczny (władanie nieruchomością) oraz intelektualny (zamiar władania rzeczą jak właściciel). Aby zasiedzieć nieruchomość zaś stan posiadania samoistnego musi istnieć w przypadku dobrej wiary 20 lat, natomiast złej wiary 30 lat.
Wpływ płacenia podatków na zasiedzenie
Czy zatem płacenie podatków przez 20 lat, bądź 30 lat będzie miało wpływ na zasiedzenie lub ochronę właściciela nieruchomości przed zasiedzeniem? Odpowiedź na to brzmi – to zależy.
Uiszczanie podatków jest jednym z przejawów posiadania samoistnego i może mieć wpływ na postępowanie dotyczące zasiedzenia danej nieruchomości. Niemniej jednak samo uiszczanie podatku od nieruchomości, leśnego oraz rolnego nie będzie wystarczającym dowodem na wykazanie faktu posiadania samoistnego przez ustawowy okres. Zatem zarówno właściciel nieruchomości celem ochrony przed zasiedzeniem jak i posiadacz dążący do zasiedzenia nieruchomości, powinni wykazać również inne aspekty zainteresowania daną nieruchomością oraz gospodarowania nią.