Czy nakaz zapłaty z weksla ułatwia dochodzenie roszczenia?
Weksle jest jedną z form zabezpieczeń roszczeń. Przede wszystkim jest wykorzystywany jako zabezpieczenie umów pożyczek oraz kredytu. Weksel bowiem jest papierem wartościowy będący pisemnym zobowiązaniem do zapłaty. Najczęściej weksel przybiera formę tzw. weksla in blanco, a więc takiego w którym w chwili wystawienia nie ma wszystkich danych, w szczególności kwoty, którą zobowiązuje się zapłacić wystawca. W przypadku zaś braku spłaty, weksel pozwala wierzycielowi na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, o czym poniżej.
Jakich formalności należy dopełnić aby dochodzić nakazu zapłaty z weksla?
Tak jak wskazano powyżej weksel umożliwia dochodzenie należności przez wierzyciela na drodze postępowania nakazowego. Niemniej jednak Kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że aby możliwym było dochodzić należności, weksel musi być prawidłowo wypełniony, a jego prawdziwość oraz treść nie mogą nasuwać jakichkolwiek wątpliwości. Co więcej do pozwu wierzyciel powinien załączyć oryginał weksla. Jeżeli bowiem tego nie uczyni, Sąd wezwie wierzyciela do jego złożenia pod rygorem zwrotu pozwu.
Bardzo ważnym również jest upewnienie się, że termin płatności określony na wekslu już minął.
W przypadku skierowania pozwu, które podstawą jest weksel przeciwko dłużnikowi, który jest konsumentem, konieczne jest dołączenie kopii umowy, na której wierzyciela opiera swoje roszczenie (np. umowy pożyczki) wraz z deklaracją wekslową oraz wszelkimi innymi załącznikami. Sąd bowiem jest z urzędu zobowiązany zbadać czy weksel stanowił zabezpieczenie umowy jeśli pozwanym jest konsument.
Skutki nakazu zapłaty
W przypadku gdy Sąd nie poweźmie jakichkolwiek, wyda nakaz zapłaty. Korzyścią nakazu zapłaty z weksla jest to, że staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. A zatem wierzyciel będzie uprawniony do wszczęcia egzekucji bez oczekiwania na prawomocność nakazu zapłaty.
Od nakazu zapłaty dłużnikowi przysługuje środek zaskarżenia w postaci zarzutów od nakazu zapłaty. W zarzutach pozwany może złożyć wniosek o wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności. Niemniej jednak decyzja odnośnie wstrzymania rygoru będzie dyskrecjonalną decyzją Sądu. Co więcej dłużnik powinien wykazać dlaczego Sąd powinien wstrzymać rygor natychmiastowej wykonalności (np. w przypadku wątpliwości co do samego roszczenia). A zatem nawet skuteczne zaskarżenie nakazu zapłaty i dalszy tok postępowania sądowego nie będzie uniemożliwiał egzekwowania świadczenia na drodze postępowania egzekucyjnego, gdy Sąd nie wstrzyma rygoru natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty.