Podstawowe informacje
Nie tylko w mediach, lecz również w życiu codziennym słyszymy o przypadkach, w których to zachodzą sytuację nielegalnego poboru prądu. Może to nastąpić poprzez podłączenie się do licznika sąsiada czy też ingerenci technicznej w licznik, tak aby ten wykazywał mniejszą ilość pobranego prądu. W wielu takich przypadkach, zachowanie to wypełnia znamiona przestępstwa kradzieży energii elektrycznej i wiąże się z konsekwencjami prawnokarnymi. Czy jednak osoba nielegalnie pobierająca prąd może również obawiać się roszczeń cywilnoprawnych skierowanych przez przedsiębiorstwo energetyczne? O tym poniżej.
Czym jest nielegalny pobór energii elektrycznej?
Odpowiadając na wyżej zadane pytanie – odpowiedź brzmi tak. Wynika to wprost z art. 57 ustawy Prawo energetyczne., który sankcjonuje odpowiedzialność cywilnoprawną z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej.
Niemniej jednak na samym początku warto wskazać co rozumiemy jako nielegalny pobór energii elektrycznej na mocy wyżej wymienionej ustawy. Otóż przez nielegalny pobór prądu rozumiany jest pobór:
- Bez zawarcia umowy.
- Z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowego.
- Poprzez ingerencję w układ pomiarowo-rozliczeniowy mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.
W kontekście definicji nielegalnego poboru prądu bardzo ważnym jest fakt, który podkreśla się w judykaturze, że do wykazania nielegalnego poboru prądu nie jest koniecznym udowodnienie winy danej osoby. Odpowiedzialność z tytułu nielegalnego poboru prądu jest bowiem odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka nie winy. Jedyną okoliczność wyłączającą odpowiedzialność sprawcy jest wyłączna wina osoby trzeciej w nielegalnym poborze energii elektrycznej.
Konsekwencje prawne
Przedsiębiorca energetyczny, w przypadku stwierdzenia że doszło do nielegalnego poboru energii elektrycznej ma dwie możliwości. Po pierwsze, może dochodzić należności na zasadzie art. 57 ustawy Prawo energetyczne. W takim przypadku przedsiębiorca energetyczne obciąża sprawcę opłatą w wysokości określonej w taryfie.
Ponadto przedsiębiorca energetyczny może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych. Niemniej jednak przedsiębiorcy energetyczni rzadko korzystają z tej możliwości, bowiem to na nich spoczywa ciężar udowodnienia przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej sprawcy nielegalnego pobierania paliw lub energii oraz wysokości poniesionej szkody. Dochodzenie odszkodowania będzie uzasadnione wtedy, gdy z nielegalnym poborem energii związane są inne szkody, których opłata przewidziana w taryfie mogłaby nie wyrównać.