Konsekwencje prawne
W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o sytuacjach, w których to rodzice opiekowali się dziećmi będąc pod wpływem alkoholu i zostali złapani na „gorącym uczynku”. Sytuacja taka jest w szczególności niebezpieczna kiedy rodzice opiekowali się dzieckiem, które z uwagi na swój wiek nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jako że rodzice mają prawny obowiązek sprawowania władzy rodzicielskiej za opiekę nad dzieckiem w stanie „nietrzeźwości” mogą im grodzić konsekwencję prawne.
Odpowiedzialność karna
Przede wszystkim rodzice opiekujący się dziećmi pod wpływem alkoholu mogą zostać uznani za winnych popełnienia czynu uregulowanego przez art. 160 Kodeksu karnego o treści:
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca ma obowiązek troszczenia się o osobę narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny.
Niemniej jednak jak wskazuje się w orzecznictwie każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie. Nie wystarczy bowiem, aby rodzice podczas opieki nad dzieckiem byli pod wpływem alkoholu, ale żeby przez stan nietrzeźwości faktycznie narazili na niebezpieczeństwo dziecko. Do takich sytuacji mogło by dojść np. w przypadku gdy dziecko byłoby chore i wymagałoby interwencji rodziców (np. gdy koniecznym byłoby udanie się z dzieckiem do szpitala).
Niemniej jednak jak pokazuje doświadczenie policja co do zasady każdorazowo wszczyna dochodzenie celem zbadania czy doszło do narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. W takim przypadku rodzice będą musieli udać się na komisariat celem złożenia wyjaśnienia. Policja zaś podejmie decyzję w zależności od okoliczności sprawy czy przedstawić rodzicom zarzuty.
Odpowiedzialność na gruncie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Prócz konsekwencji karnych rodzice narażają się również na konsekwencję z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Organy państwowe mogą bowiem wystąpić do Sądu z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej (np. poprzez nadzór kuratora) a nawet z wnioskiem o pozbawienie władzy rodzicielskiej.